Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha? Võib-olla on selle lause patenteerinud teater NO99? Igaks petteks viitan neile, et ei juhtuks mingit jama. Aga muidu on see väga hea küsimus. Ka meie peres tihti huulil.

Tolm koosneb igasugu jubedusest, mida väga siin nimetada ei taha. Tolm võib tekitada haigusi ja sellega võitlemine on igapäevane nuhtlus. Ükskõik kui palju sa ka ei pühiks ega peseks, tolm tuleb alati tagasi. Õudne. Aga kuhu kaob raha?

Pool aastat tagasi hakkasin huvi tundma, kuidas meie pere eelarve välja näeb. Istusime ühel õhtul laua taha ja panime kirja oma välja­minekud ja sissetulekud. Tulemus oli ausalt öeldes murettekitav. Märkasime, et nii nagu meie valitsus, oleme ka meie eelarvega defitsiidis. See tähendab, et kulud ületavad tulusid. Et elame säästude arvelt. Kuna see ei näinud jätkusuutlik välja, pidime midagi muutma. Hakkasime jälgima muutuvkulusid. Muutuvkuluks on meie peres kindlasti toit. Nii väljas söömised, kohvi­joomised, aga ka poe­kraam. Lisaks erinevad üritused. Sünnipäevad, peod, kinod ja nii edasi. Pluss transport ja kütus. Olgu veel lisatud, et kui enne arvasin meie pere eelarvet lapse sünni järel tohutult kasvavat, siis selgus, et lapse peale ei kulu esialgu kuigi palju.

Kunagi ammu tõmbasin alla laheda äpi, kuhu sai kulutusi ­liikide kaupa mugavalt kirja panna, ja võtsin selle nüüd ­uuesti kasutusele. Esimese kuu möödudes selgus, et lisaks meie väikesele perele peaks kuskil peituma üks lõvi, kes tarbib räigelt nii toitu kui ka tarbeesemeid. Kogu see teema vääriks kindlasti veel palju sügavamat käsitlust, aga püüan lühidalt kokku võtta.