“Mul ei lähe meelest lugu, mille kuulsin ühelt päästjalt. Õnnetusele reageerinud päästerühm leidis perekonna keset ööd oma kodu rõdult, sest ööseks käima pandud nõudepesumasinast tekkis tulekahju, mis süütas kogu korteri,” ütleb päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Kairet Kõljalg (31). Tulekahju korral on inimelu päästmiseks arvel iga sekund.

Turvalisus on inimese põhivajadus, mille puudumine avastatakse alles siis, kui see on kadunud. Kõige turvalisemalt peaks inimene end tundma kodus – ometi näitavad sündmused kahjuks vastupidist. “Nii meie kui ka teiste riikide kogemusest selgub, et umbes 80% vigastussurmadest tabab inimesi kodus,” kinnitab Kairet. Igal aastal saab kodus toimuvate õnnetuste tõttu maailmas surma 21 miljonit inimest.

Eesti 72 päästekomandos töötavad päästjad külastavad aastas 17 000 kodu. Lisaks sellele, et nad pööravad tähelepanu võimalikule tule-ohule, märkavad nad aina enam muidki riske. Näiteks antakse nõu, kus peab hoidma ravimeid ja kodukeemiat, et see ei satuks väiksemate pereliikmete kätte. Probleeme tekitavad piireteta ja katkised trepid, vanad hooldamata gaasiseadmed jne.