Rakubioloogia, rakuorganell, tuum ja DNA – nende sõnade taga peituv põnev maailm andis noorele naisele tõuke valida erialaks geenitehnoloogia. 13aastaselt Eestisse kolinud Lili Milani lõpetas Tartu Ülikooli geenitehnoloogina ning kaitses 2009. aastal Uppsalas doktorikraadi molekulaarmeditsiini alal.

Mis on kõige tavalisem küsimus, mida inimesed geeniteadlastelt küsivad?

Väga tihti küsitakse oma haigusriskide kohta, näiteks suitsetajad tahavad geenianalüüsi abil teada saada, kas neil on kopsuvähirisk. Vastus neile on pigem, et suitsetades nad kindlasti suurendavad riski, kuna umbes 90% kopsuvähijuhtudest on põhjustatud suitsetamisest.

Küsitakse ka seda, millal on geenidoonoril võimalik saada personaalset tagasisidet oma terviseriskide või näiteks ravimisobivuse kohta. Kõikide nende süsteemide ettevalmistamine on pikk protsess ja nõuab mitmeid (sealhulgas riiklikke) otsuseid. Esimese projektiga loodame alustada juba sügisel. 14. juunil kella 15–17 toimub avalik infopäev Tartu Ülikooli aulas, kuhu ootame kuulama kõiki meie geenidoonoreid. Loodetavasti saab infopäeva jälgida ka veebis, nii et tasub silm peal hoida kodulehel geenivaramu.ee või Facebooki lehel.

Millist infot on inimesel võimalik oma geenide kohta saada?

Praegu kaardistamegi seda, millist infot saaks anda. Geenidega seotud info on selgelt seotud ka eetiliste küsimustega ning oma seisukohta peab väljendama eetikakomitee. Meil ei ole veel vastust, kas võiks anda inimestele tagasisidet geneetiliste haiguste kandluse kohta – see tähendab, et inimesel endal seda haigust ei ole, aga ta on mutatsioonikandja ja kui ta peaks saama lapse kellegagi, kellel on sama mutatsioon, siis on suur tõenäosus, et nende ühisel lapsel haigus ka avaldub. Samuti peame hästi järele mõtlema, kuidas me anname tagasisidet inimese organismis peituvate riskide kohta, mis ei pruugi tema tervist kuidagi mõjutada, kui tema elustiil on tervislik ja keskkond toetav. Millised on tõsised riskid ja millised “veidi” riskid? Inimeste huvi sellise info vastu on päris suur ja me loodame juba sügisel esimesed sammud astuda.