Milline on sinu tüüp? Kui peaksid tegema nimekirja oma­dustest, mis sulle kaaslase puhul meeldivad, siis oleks see tõenäoliselt üks mahlane kompott sisemisest ilust ja välistest joontest, mis südame alt särisema panevad. Võib-olla idealistlik, aga samas täiesti loogiline kombo. Kah­juks pole loogikal ja armumisel ühes võrrandis kohta. Plaan võib olla ükskõik kui läbi­mõeldud, kuid mingi müstiline jõud tõmbab vahel tuima järjekindlusega hoopis teises suunas kui pealtnäha kõigile kriteeriumidele vastava Härra Õige poole, kes sulle oma valge ratsu kõrvalt särava naeratuse saatel lehvitab.

Enamik meist on tõenäoliselt tundnud sädet kellegi puhul, kes on justkui loogikavastane valik. See võib olla mees, kes on täiesti teistsugune kui pilt, mida oma peas oled helli­tanud – vastandlik, kuid ka täiesti vastupandamatu.

Ehk on see tüüp, kes idülli asemel toodab vaid kaost? Sa tead, et see mees pole sulle õige, aga tahad teda ikka. Vahel pole neid valesid valikuid üks, vaid lausa mitu, terve jada. Miks meie süda nii põikpäiselt oma rada käib?

Imago suhteteooria kohaselt kujuneb meil lapsena imago ehk pilt lähedastest inimestest, kelle positiivseid omadusi soovime näha ka partneris. “Imagoga sobituv inimene valitakse välja pigem ala­teadlikult ning temalt ooda­takse tihti seda, millest endal väiksena puudu jäi: kiitust, füüsilist lähedust, kohal­olekut,” räägib Suhteabi terapeut-psühholoog Kärt Kase.

Ent universaalset atrak­tiivsuse seadust, mis määraks, kes meid põlvist nõrgaks võtab ja kes vanku­matult külmaks jätab, kahjuks või õnneks ei eksisteeri, lisab Imago suhteterapeut ja kooli­taja Sille Jõgeva. Küll aga leidub teaduslikke teooriaid, mis aitavad külge­tõmbe­mehha­nisme paremini mõista.