“Oi, juba istub!” imestas üks noor ema perearstikeskuses, kui ma oma peagi aastaseks saava lapse põrandale istuma sättisin. “Ta peaks tegelikult varsti juba kõndima, on lihtsalt teistest pisem,” poetasin tagasihoidlikult naeratades, ning sain siis teada, et teise ema umbes sama suur, ent seejuures märksa pikemate vanemate laps oli alles viiekuune.

Pikkuse teema oli minu jaoks enne pisipoja sündi ammu unustatud mure, millega lapsepõlves paraku väga teravalt kokku puutusin. Olin alati klassi kõige lühem – sellega kaasnesid probleemid normide täitmise peale üles ehitatud kehalise tunnis ning hiljem ka tõsine kompleks. Puberteedi­eas uskusin näiteks tõsimeeli, et ei saa kunagi mehele, kuni ühel hetkel avastasin, et sageli pööravad mulle tähelepanu just pikemat kasvu vastassoo esindajad! Mure oli murtud.

Lapse sündides hakkas see jant aga taas pihta: kommentaarid tema väiksuse kohta ja arstide nõuanded, kuidas poisile rammusamat lisatoitu sisse ajada (no mida sa teed, kui mõni päev lähevad kaubaks ainult maasikad?). Õnneks on samal ajal jagunud ka mõistmist, et pisikesel emmel ja mitte just hiiglasest issil ei saagi laps päris Harju keskmine olla ning peaasi, et ta ilusti kasvab.

Ent oleks see siis ainus mure. Facebooki ja Instagrami ajastul on ennastki teistega võrrelda niivõrd lihtne – siin pole vaja kasvukõveraid või muid üldtunnustatud norme. “Vot see on üks vinge naine! Jõuab beebi kõrvalt õppida, tööd teha, väljas käia, kodu korras hoida! Kuidas mina selle kõigega või vähemalt kas või poolega sellest hakkama ei saa?” Just sellised mõtted kipuvad paratamatult pähe, kui sotsiaalmeediasse teistele vaatamiseks-hindamiseks välja pandud parimatele paladele peale satud.

Samas tuleb tõdeda, et lapsed on siiski väga erinevad ja pole välistatud, et mõne põnni kõrvalt jõuabki palju rohkem teha kui mõne teise puhul. Minu oma kuulub kahjuks nende viimaste hulka, kel lõunauni lühike, tähelepanuvajadus suur ja ööuni saabub üsna hilja.

Kui tõeline ja igapäevane on aga see reaalsus, mis meile helendavatelt ekraanidelt vastu vaatab? See jääb sageli suureks saladuseks. Kadeduseuss teiste naiste üliinimlike võimete üle on aga jõudnud hinge pugeda ja hävitavalt mõjuma hakata.