Ühel unisel hommikul Facebooki sirvides jäi mu pilk pidama välismaisel sukareklaamil. Ekraanilt vaatasid vastu paksudesse mustadesse sukkpükstesse mässitud siredad sääred ja lause: “Talveks ideaalsed – kes meist viitsiks raseerimisele mõelda”. See reklaam teadis, millest räägib.

Esimeste külmakraadide saabudes ohverdan tihti ilu ja stiili mugavusele ning sooju­sele. Šiki villamantli polaar­uurija parkale, trendikad poolsaapad sinepi­karva matka­jalatsitele ja siledad sääred “karupükstele”. Olgu, viimane on küll liialdus, kuid paari­millimeetrine hele karvkate jalgadel jääb külmal ajal tihti tähelepanuta, sest see on lihtsalt peidus. Samamoodi jäävad küüned lakkimata, sest päevituse asemel embavad varbaid fliisist sokid. Ma ei viitsi neid protseduure alustada ja venitan, kuni võimalik. Täiuslik ilukuritegu… või lihtsalt laiskus?

Õnneks pole ma üksi: alles eile kuulsin spordiklubis, kuidas kaks sõbrannat arutasid, et õnneks on õhtuses trennis hämar: žiletid jäid jälle ostmata. Ka usinamatel juhtub! Mõni ei viitsi koristada, teine süüa teha, kolmas vahatada-koorida-kreemitada. Igaühel on oma nõrkus.

Nõustamiskeskuse Tark Süda suhtenõustaja Imbi Viirok ütleb, et laiskusest rääkides tuleks vahet teha vajalike tegevuste edasilükkamisel ja mittetegutsemisel. “Viimane võib olla hea viis lõõgastumiseks nii füüsilisest kui ka vaimsest tegevusest. See soodustab loovaid ideid ja inspiratsiooni. Kindlasti on igaüks kogenud olukorda, kus murele lahendust otsides mõtled end ummikusse. Kohe, kui loobud otsimisest, torkab aga pähe väärt mõte.” Nimelt toimub mitte tegutsedes ajus aktiivne info sünteesimine, mis harutab lõngakera lahti.

“Inimesed on harjunud lubama endale puhkust füüsilistest tegevustest, kuid sama oluline on puhata ka mõtetest. Esialgu ei pruugi see lihtne olla, kuid on harjutamist väärt. Efektiivsuse ja inspiratsiooni soodustamiseks tasub töö­päevas teha kas või paar pooleminutilist pausi, mil paned silmad kinni ning suunad tähelepanu sisse- ja välja­hingamisele. See on teadlik mittemidagitegemine ehk tähtis energia ja loovuse allikas.”