Nais-Kalevi kerged mehed

Maria Loorberg sündis 1881. aastal Raplamaal. Ta polnud tugev talutütar, vaid väike ja kleenuke piiga. Lüpsmine ja tikkimine Mariat ei paelunud ning kui vend Jaan otsustas minna Tallinna raskejõustikutrenni, läks tüdruk kaasa.

Maria tegi meestega võrdselt harjutusi ning tõstis raskusi kuude ja aastate kaupa, kuni hoidis 30kiloseid sangpomme kätes kergelt nagu kanamune. Haprast tüdrukust sai musklis amatsoon.

Maria alustas jõunumbrite näitamist. 1907. aastal asus ta koos maadlejast sõbrannaga võistlusreisile, mille käigus esinesid nad tsirkustes ja suveteatrites Venemaal, Jaapanis ja Hiinas.

Üks Maria leivanumbreid oli meeste tõstmine: ta lamas selili, kõverdatud jalgadega, millele asetati latt 11 mehega. Seejärel tõstis Maria lati jalgadega üles. Selle numbriga püstitas ta 1913. aastal Venemaal ka maailma­rekordi, kui tegi tuule alla 13 mehele, kelle koguraskus oli 880 kilo. Maria hiilgenumber oli ka nn elav karussell, kus lati kummaski otsas rippuvale toolile istusid kaks meest. Seadeldis tõsteti Maria jalgadele ja ta hakkas seda ringi keerutama. Kord-korralt tõstis ta tempot ja lõpuks tiirlesid mehed täiesti ristloodis. Publik oli pöördes. Lisaks suutis Maria kanda hammastega üht meest mööda areeni.