Kas sulle tuleb tuttav ette olukord, et pärast sõbrannaga kohtumist oled energiast lage nagu kõrb? Kas su elus on ehk sõber, kes on sinu suhtes liiga kriitiline, üleolev või manipuleeriv? Või oled ehk hoopis ussitavas paarisuhtes? Kui mõni neist näidetest tuli tuttav ette, siis on aeg teha suhetes põhjalik puhastuskuur.

Mäletan selgelt, kuidas mul oli ühel hetkel justkui palju sõpru, aga pärast nendega koos olemist tundsin enda tühja ja õnnetuna. Otsustasin hakata “rohima” ning eraldama “umbrohtu lilledest”, jättes alles vaid need, kellega mul on tõepoolest head ja puhtad suhted.

Mürk ei maitse mürgina

Leidub inimesi, kellega koos me justkui “lendame” – pole vahet, kas tegu on õe-venna, sugulase, sõbra, töökaaslase või partneriga. Me oleme võrdsed, austame teineteist ning meie vahel on meeldiv õhkkond.

Ja on teised, kellega suhtlemine ei too kaasa puhast energiat. Meie keha reageerib sellele peavalu, halva tuju, energiapuuduse, rusutusega. Karmimates suhetes toimub mõnitamine ja manipuleerimine, võimuvõitlus ja vaimne vägivald, ahistamine, mis tekitavad ka tõsisemaid kehalisi blokeeringuid ja haigusi.

Miks sellised suhted üldse eksisteerivad? Vastus on lihtne – sageli me ei saa ise arugi, et suhe on mürgine ja sööb meid kui uss magusat õuna. Kui riknenud suhted on elukaaslase, sõbranna või kolleegiga, siis on neid kergem katkestada, aga sageli on raske läbisaamine vanemate, õdede-vendade, laste või sugulastega. Veri on paksem kui vesi ja mõttekam on suhteid klaarida, mitte oma juuri julmalt läbi lõigata.

Vahel oleme ise pimedad

Pereterapeut Küllike Lillestik soovitab kõigil oma suhteid põhjalikult analüüsida, sest inimene on sotsiaalne olend ning meie igapäevane hakkamasaamine sõltub paljustki suhetest. Terapeut näeb sageli inimeste üllatunud reaktsioone, kui tuleb välja, et neil sisuliselt puuduvad sotsiaalsed suhted väljaspool peret või et ollakse õdedest-vendadest väga kaugenenud.

Suhteid on oluline lahata, sest vahel tajume, et midagi on valesti, kuid ei saa aru, mis. Kas äkki on meil liiga palju sõpru-tuttavaid, kellega suhtlemine jääb pinnapealseks? Ehk on meil mõni inimene, kellega oleme jäänud kaugeks, kuid kes tegelikult on väärtuslik? Või suhtub see “mõnus” sõprade seltskond meisse tegelikult hoopis üleolevalt, pinnapealselt ja ebameeldivalt, kuid me keeldume seda nägemast?

Tühjad suhted ei paku midagi, mürgised vahekorrad aga muudavad meie olukorda halvemaks. Lisaks füüsilistele vaevustele võivad tekkida ka emotsionaalsed kompleksid: arvame endast kehvasti, tunneme end pidevalt süüdi, kardame teise reaktsioone, laseme endaga manipuleerida. Sellised suhted on kui ämbliku­võrgud, mis imepeenelt ohvrit enda valduses hoiavad. Seetõttu on äärmiselt oluline, et saaksime jälile kõikidele kehvadele suhetele.