“Kõige paremat Kreeka saart” pole muidugi olemas, sest inimestele meeldivad ja sobivad erinevad kohad. Aga kui mina 1999. aasta sügisel esimest korda Kreekasse sõitsin, tegin päris põhjalikult eeltööd ning valisin Kreeta saare lääneosa. 17 aastat ja tosin saart hiljem soovitan seda varianti endiselt ka teistele.

Mitmekülgne Kreeta

Kreeta lääneosa sobib esimeseks tutvuseks Kreeka saartega hästi, sest “igaühele midagi” ei ole siin mingi sõnakõlks. Siin on toredad rannad, võrratud vanad linnad Chania ja Rethymnon, uhked mäed ja armsad mägikülad, kus aeg näib olevat peatunud.

Lääne-Kreetal võid vabalt puhata nädala või kaks nii, et peesitad päevad läbi mõnes põhjaranniku kuurordis või sinna kanti üüritud villas ning sõidad parimal juhul paar korda Chaniasse šoppama. Aga võid ka rentida auto ja tiirutada mitu nädalat mööda looduse või inimeste loodud vaatamis­väärsusi – otsa need kindlasti ei saa.

Kreeta suur pluss on see, et see on kõige lõunapoolsem Kreeka saar ehk et seal tuleb kevad varem ja sügis hiljem. Kreetale läheksin ma muretult suveriietes juba maikuus, ja isegi veel oktoobri esimesel poolel.

Ühelt poolt miinuseks, teisalt aga plussiks võib lugeda seda, et Kreeta on nii suur. See ei ole mingil juhul saar, millele oleks võimalik nädala jooksul autoga ring peale teha!