Isegi kui mõte jooksmisest paneb sind nina krimpsu­tama, siis tee proovi! Peale selle, et jooksmine on tasuta, tervislik ja aitab voolida ilusat keha, turgutab see ka vaimu. Teisisõnu, ole hoiatatud: see võib sulle meeldima hakata. My­Fitnessi jõusaali- ja personaal­treeningute juht Kadri Paat jagab alustavale jooksusõbrale häid nõuandeid.

Pane paika õige tehnika. Jooksutehnika paikasaamine on üks suurimaid väljakutseid, eriti siis, kui sa pole varem eriti visalt sporti teinud.

  • Joosta ei tohiks üle kanna – tee samm üle terve pöia.
  • Keha võiks olla joostes kergelt ette kallutatud (5–10 kraadi).
  • Veendu, et õlavööde on pingevaba ja töötab kooskõlas jooksutempoga.
  • Käed võiksid olla küünarnukkidest umbes 90kraadise nurga all kõverdatud.
  • Veendu, et su põlved ei vaju jooksusamme tehes sissepoole.

Alusta soojendusega, et hoida keha vigastuste eest. Kadri soovitab teha otsa lahti kerge kõnniga. Seejärel võta plaani dünaamilised venitus- ja liikuvus- ehk klassikalised võimlemis­harjutused. Neid võib teha kõndimise pealt ja soojaks saab kogu keha. Võta ette käteringid, sirutused, painutused, rindkere-, puusa-, jala-, pöia- ja randme­ringid. Ärata oma keha üles!

Mida jalga panna? Kindlasti ei ole tarvis osta kohe kõige kallimat ja professio­naalsemat jalatsipaari. Oluline on, et jalanõu oleks mugav, toestav ja aitaks vältida põrutust. Enne tossude ostmist küsi nõu rohkem kui ühelt spordipoe­töötajalt või treenerilt, et saaksid sobivaima paari välja valida.

Kus joosta? Esimesed jooksu­­­sammud võiks teha metsarajal. Pehmem maapind säästab põlvi ja selga ning on tehnika õppimiseks turvaline. Jälgi aga rada – seal võib olla puujuuri ja kive. Kui kodu lähedal on vaid asfalt, siis pane rõhk heale jooksutehnikale ja just sellise pinnasega sobivatele jooksujalanõudele.

Lipata nagu jänes või liduda nagu gepard? Alustavale jooksusõbrale on hea tempo selline, kus saab veel sõbraga vabalt jutustada. See on ka hea põhjus, miks keegi metsa­rajale kaasa kutsuda. Esimestel jooksukordadel võiks jätta kõrva­klapid ja telefoni koju, et saaksid keskenduda sellele, kuidas liigud, milline on su käte ja jalgade koostöö, jalgealune toetuspind, hingamine ja enesetunne.

Oih! Võhm sai otsa. Kui tunned juba esimeses kurvis, et jaks on otsas, siis võib-olla jõudsid sinna liiga kiiresti või vajad motivatsioonisutsu. Elu on näidanud, et kõige raskem on trenniriiete selgasaamine ja esimese paarisaja meetri läbimine. Pärast seda on kõik ladusam!

Mõtle strateegiliselt. Igasugune taktika on hea, kui see annab sulle jõudu edasi minna. Tunned, et jooksmine on sinu jaoks liiga raske ja võtab kiirelt võhmale? Stopp! Ära veel koju mine. Proovi parem alternatiivi, kus kõnnid ja jooksed kordamööda, nt minuti jooksed, minuti kõnnid. Seejärel proovi sama taktikat 2–3minutilise intervalliga.